Adet Sancıları ve Nedenleri

Mayıs 14th, 2018

Kadınların yarısının çoğunda adet dönemi içerisinde az ya da çok ağrı olur. Ancak yaklaşık 10 kadından birinde adet dönemindeki sancı oldukça şiddetli olur ve kadının 2 ile 4 gün süresince kendini iş yapamayacak kadar kötü hissettirmesine sebep olur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerine yapılan acil çağrıların büyük bir bölümü adet sancısı nedeniyle gerçekleşmektedir. Dismenore, yani sancılı adet dönemi başladığı anda, başvuru yapıldığı zaman gerekli testlerin sonrasında etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Sancılı adet görme genelde adet görme sisteminin önemli bir parçası olarak görev yapan uterus kasılmalarının kadın tarafından ağrı şekilinde duyulmasıdır. Bu uterus kasılmalarının hedefi uterus iç tabakasının atılarak yenileşmesi sırasında meydana gelen kanama miktarını mümkün olduğunca en az seviyede tutmaktır. Bu kasılmalar anında uterusta bölgesel olarak prostaglandin ismi verilen bazı maddeler oluşturulur. Ağrıya neden olan bu olayın bu prostaglandinlerin ya çok miktarda salgılanması ya da kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı vermesi olduğu varsayılmaktadır.

Sancılı adet görmenin ender rastlanan sebepleri arasında rahim ağzı girişinin, kürtaj veya enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak küçülmüş olması ve buna bağlı olarak adet kanının “zorlanmayla atılması” ve spiral kullanımı gibi sebepler yer alır.

Adet Günü Hesaplama

http://www.webkadin.com/icerik/adet2.jpg

Bu yazının izinsiz kullanılması yasaktır !

One Response to “Adet Sancıları ve Nedenleri”

  1. seda yıldırım dedi ki:

    ya ben 11 yaşındayım haylen adet olmadım neden acaba

RSS feed for comments on this post. And trackBack URL.

Leave a Reply