Ahmet Maranki Kerevizin Faydaları

Ekim 20th, 2012

Kereviz, şehveti tahrik eder, göğüs şişkinliğini, nefes darlığını, yelleri giderir, böbrek ve mesanedki kumları eriterek izale eder.

Kullanılışı; Kereviz üsaresinden altmışar gram içilir, üzerine hindiba veya marul yenir. Tohumlarından ise üçer gram yutularak üzerine marul yenir.
Kereviz ve turp ezilerek suyu elde edilir, bir gece soğukta bırakılarak günde üç defa biber bardak içilir.

Siyah nohut da kaynatılır, aynı şekilde içilir. Bu şekilde içmeye en az kırk gün devam edilir.

Şifası: Böbrek ve mesane kumlarını eriterek izale eder, İbni Sina kumları döken bir çok ilaç söylemiştir ama daha çok bu karışımın faydalı olduğuna değinmiştir.

Kereviz kaynatılarak suyu içilirse ağız kokusuna da iyi gelir.

Kereviz üsaresi içmek akciğer verime şifa verir.

Kaynatılmış kerevizin suyu bel ağrılarına çok iyi gelir.

Bir tutam kereviz, bir tutam maydanoz, yeteri kadar su ile bir kapta kaynatılır. Bir gece soğukta dinlendirilir. Üç sabah aç karnına birer su bardağı içilirse aşırı adet kanamalarını engeller.

Anason, kimyon, çörekotu, maydanoz, nane, kişniş, kereviz, bu maddelerden birer avuç alınarak yeteri kadar su ile kaynatılıp birer bardak içilirse basura iyi gelir.

Gül, kimyon, anason ve kereviz kaynatılıp buharına çocuk tutulursa çocuğun ishali kesilir.

Ravend çini, karpuz, nane, kereviz, nohut suyu, rezene suyu, bal şerbeti, safran, maydanoz, kekik, sirke hepsinden birer kaşık alınarak kaynatılır ve doğrudan doğruya sularını çıkararak bar bardak içilirse damar sertliğine şifa verir.

Bu Yazının İzinsiz Kullanılması Yasaktır !

http://img2.blogcu.com/images/s/e/l/seldadan/kereviz.jpg

Leave a Reply