Çam Fıstığı Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Şubat 23rd, 2013

Adale ağrısı için çam fıstığı, bal ile macun yapılarak iki kaşık yutulmalıdır.
Adale romatizması için çam fıstığı yenip üstüne zencefil ve havlican kaynatılıp suyu içilmelidir.

Akciğer şişerse adına zatürre denir. Yara olursa karha denir. Et çürürse verem denir. Akciğer sağ perdeleri ve zarları arasına su toplanırsa zatülcenb, sol tarafında olursa sulu zatülcenb sulu olmazsa kuru zatülcenb iki tarafında olursa şusa denir. İşte bu tür hastalıklar için çam fıstığı ile balın macun kıvamına getirilerek yenilirse fayda sağlanabilir.

Çam fıstığı incirle beraber yenilirse akrep sokmasına yararlı olur.

Altını ıslatan çocuklara çam fıstığı yedirilebilir.

Asabi kişilerde asabiyete bağlı olarak oluşan mide, baş ağrılarında 50 gram çam fıstığı yenilmesi kişi rahatlatır, ferahlatır ve sakinleştirir.

Çam fıstığı ve bal macun kıvamına getirilip yutulursa vücuttaki balgamları söker.
10 gram çam fıstığı; 10 gram günlük, 10 gram Havlıcan, 10 gram Zencefil ve 200 gram bal ile birlikte macun yapılıp bir kavanozda saklanır. Ve günlük onar gram yenilirse; bel ağrısını izale eder, erkekliğe ve böbreklere kuvvet verir, romatizmaya da çok iyi gelir.

110 gram çam fıstığı; 10’ar gram havlıcan, Hindistan cevizi, kişniş, haşhaş kabuğu, pelin suyu, fıstık kabuğu, udhindi, günlük, sandalos sakızı, keklik, sedef çiçeği tohumu toz haline getirilip bal ile macun yapılıp ceviz büyüklüğünde yutulursa bel gevşekliğine iyi gelir.

5 gram çam fıstığı; 5’er gram kilermeni, günlük, karpuz çekirdeği, kabak çekirdeği, ravend çini, nişasta, hıyar çekirdeği, kereviz tohumu, bal mumu, badem, haşhaş tohumu 1 kg bal ile macun haline getirilip duruma göre 3+1 gün yenilir ise Böbrek ve Sidik kesesi iltihaplanmasına iyi gelir.

http://www.eldenler.com/images/products/ic_cam_fistigi.jpg

Bu yazının izinsiz kullanılması yasaktır !

Leave a Reply