Kürtaj Ameliyatının Riskleri

Şubat 26th, 2018

Hayatında çok fazla kürtaj ameliyatına girmiş doktorlar tarafından yapıldığında, normal hamileliğin henüz ilk haftalarında yapılan kürtaj ameliyatlarında karşılaşılabilecek sorunlar oldukça azdır. Ancak yinede cerrahi bir ameliyat olduğu için çeşitli riskleride içermektedir:
–    Rahim ve Bağırsak Delinmesi
–    Kanamalar
–    Rahimin iç bölümünde kürtaj sonrası parça kalması
–    Rahimde enfeksiyon oluşması
–    Anesteziye bağlı çeşitli problemler
Kürtaj ameliyatının uygulanacağı ortamın son derece steril ve mikroplardan temizlenmiş olması çok önemlidir. Hamileliğin tam olarak geçirilememesi, rahime özel anatomik farklılıklardan veya hamileliğin çok öncesi bir haftada tahliye edilmesi işlemine bağlı olabilir. Çoğunlukla doktorların tavsiye ettiği en geç kürtaj işlemi hamilelikten sonra ki 7-10 gün arasında değişmektedir. Ameliyat yapılmadan önce hamilelik ultrason aleti yardımıyla rahimin içinde gözle görünebilir bir durumda olmalıdır.
Kürtaj esnasında kanamalar ise çoğunlukla “atoni” ismi verilen rahimdeki sıvının boşaltılmasından sonra rahim kasının tam anlamıyla sağlıklı olarak kasılamaması durumunda meydana gelmektedir. Genellikle hamileliğin ilerleyen safhalarında yapılmış kürtaj ameliyatlarında bu durum damardan enjekte edilen bazı özel ilaçlarla veya rahime yapılan bir masajla düzeltilebilir.
Saydığımız problemlerin meydana gelme şansı, ameliyatın tecrübeli ve eğitim almış doktorlar tarafından dikkatli ve temiz ortamlarda yapılmasıyla yok denecek kadar azdır.

Leave a Reply