Rezenenin Faydaları

Ekim 28th, 2017

Zeytin yaprağı çiğnenir adından rezene yakılıp elde edilen kül ağız içi yarlarına sürülürse fayda sağlanabilir.
Rezene su ile kaynatılır ve yeteri kadar şeker ilave edilerek içilirse emzikli annelerde sütün çoğalmasını sağlar.
Rezene toz halinde yutulursa tenyaların(bağırsak kurtları) dökülmesinde yardımcı rol oynar.
12’şer gram rezene, Hindistan cevizi, besbase, günlük ve tarçın 20 gram şeker ile karıştırılarak bir kaşık yutulursa baş ağrısını keser.
100’er gram rezene, günlük, yumurta kabuğu ve 200 gram erik zamkı-sakızı iyice karıştırılır bir kaşık yutulursa böbrek ve mesane kumu olan hastalara çok fayda sağlar.
Rezene kaynatılıp bir bardak içilirse böbrek sancısını keser.
20’şer gram rezene, nohut, anason, acı badem ve 100 gram kabak bol su ile kaynatılıp elde edilen su ile karpuz suyu karıştırılır ve elde edilen sıvı bir bardak içilirse böbrek yetmezliğine iyi gelir.
10’ar gram rezene ve su teresi tohumu toz haline getirilip bal ile birlikte bir bakla büyüklüğünde yenilirse cinsel gücü aşırı derecede arttırır.
100 gram rezene, 200 gram şeker, 400 gram kereviz usaresi, 200 gram incir yeterli seviyede su ile kaynatılıp suyundan bir bardak içilirse çiçek hastalığına karşı iyi gelir.
20’şer gram rezene, nohut, anason ve acı badem iyi karıştırıldıktan sonra yeteri kadar su ile kaynatılır sonrasında elde edilen sudan bir bardak içilirse damar sertliğine fayda sağlanabilir.
Ayrı ayrı pişirilmiş rezene ve kuru üzüm bal ile iyi karıştırılıp elde edilen karışım ile gargara yapılırsa dil şişliğine iyi gelir.
Rezene kaynatılıp bir bardak içilirse gaz ve hazımsızlığa iyi gelir.
Rezene suyunda gözler uzun süre tutulursa şifa bulunduğu söylenilir.
1000 gram nar suyu 250 gram kalana kadar kaynatıldıktan sonra 250 gram rezene suyu, 125 gram helile, 125 gram mersin yaprağı(dövülmüş) 5’er gram sarısabır,safran,günlük bu malzemeler koyu hale gelene kadar kaynatılır temiz bir kapalı kavanozda güneşe karşı asılır. Bir süre sonra bu karışım göze sürülürse göz sulanmasına şifa verir.

Leave a Reply